Vordingborg-vognmand vipper med ny to-akslet letvægts tiptrailer
Tirsdag 25. september 2018 kl: 12:05
Af: Redaktionen
Vognmand Jakob Pedersen i Lundby nordvest for Vordingborg har for nylig afhentet en ny to-akslet Kel-Berg letvægts tiptrailer, der kan rumme 24,3 kubikmeter, hos Lastas i Hedensted
![]() |
Tip-kassens sider er fremstillet i 7 mm valset alu-plade med ekstra slidstyrke. Bunden er forstærket med en ekstra 7 mm plade, så der i alt er 14 mm gods. Bunden er derudover beklædt med 4 mm Hardox 450 bundplade i fuld længde.
Bagklappen er udført i 40 mm kraftige og tophængte alu-profiler.
Asfaltskuffen i bagenden, der er udbygget og tilpasset til at arbejde sammen med asfaltmaskiner, har pneumatisk åbne- og lukkesystem.
Tip-kassen er isoleret med 100 mm isolering og beklædt med en blank og rustfri stålplade. Traileren er leveret med to 10-tons aksler med tromlebremser og Tridec-system til styring af bagakslen.
Traileren, der har en tilladt totalvægt på 38.000 kg, er leveret af Jacob Jørgensen fra Lastas i Hedensted.
.jpg)
© Copyright 2019 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Mercedes-Benz tager Actros med til Danmark uden spejle
- Chaufføren får den nye af sin vognmansbror
- Iværksætter kører Fra Løvens Hule til transportmessen i Herning
- MAN er i stødet på transportmessen i Herning
- Nordjysk sælger solgte lastbil fra Grønland
- MAN i Malmö får ny mand
- Vognmand vil gerne betale lidt mere for kvalitet og sikkerhed
- Sjællandsk vognmand kan nå nye højder
- Danmarks dygtigste chauffører hædres på transportmesse
- Den nye Scania er slet ikke så ringe endda
- Transportmessens mand runder et hjørne
- MAN Nordjylland A/S får ny ledelse
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |