Klik venligst



Forsiden
      
BRANCHEFORENING I HØRINGSSVAR:

Busbaner er til busser

Torsdag 6. december 2018 kl: 12:51
Af: Redaktionen

Med en ny bekendtgørelse vil VLAK-Regeringen gøre det muligt at tillade, at lav- og nul-emissionsbiler kan køre i busbanerne fra 1. januar 2019. I et høringssvar peger brancheforeningen Dansk Kollektiv Trafik på, at det vil få negativ betydning for bussernes hastighed i byerne, og ikke mindst deres mulighed for at kunne overholde kørerplanen


Dansk Kollektiv Trafik peger på, at flere store samfundsmæssige udfordringer kan imødegåes med det samme indsatsområde. Det gælder blandt andet den kollektive trafik. Hvis flere vælger den kollektive trafik til, så vil trængslen på vejene blive mindre og gøre persontransport mere energieffektivt.


Dansk Kollektiv Trafik skriver:

God fremkommelighed for busserne i byerne er en af de måder, hvorpå vi kan gøre den kollektive trafik attraktiv for trafikanterne. Og til det formål er separate busbaner, altså vejbaner som kun må benyttes af busser, en afgørende nødvendighed.

Med en ny bekendtgørelse vil regeringen imidlertid gøre det muligt at tillade, at lav- og nulemissionsbiler kan køre i busbanerne fra 1. januar 2019. Hos os er der ingen tvivl om, at det vil få negativ betydning for bussernes hastighed i byerne, og ikke mindst deres mulighed for at kunne overholde kørerplanen.

Og hvordan skal reglerne håndhæves? Hvordan ser man med det blotte øje forskel på en elektrisk golf og en benzindreven golf?

Vi bakker op om den grønne omstilling, men det skal ikke ske på bekostning af en transportform, som er uundværlig i kampen mod trængsel på vejene.  Grøn omstilling af transporten skal gerne føre til mere kollektiv transport og ikke mindre.



Interesserede kan læse høringssvaret her:







Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer

Kommentarer til artiklen:
El biler i busbanen
Se nu efter erfaringerne fra Oslo her kommer busserne ikke frem for elbiler
John Knudsen
Hasselvænget 8
6731 Tjæreborg
06-12-2018 16:39:26


Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst