Vognmand fra Føvling har fået en trailer med gående gulv
Onsdag 16. januar 2019 kl: 15:48
Af: Redaktionen
B.P. Biotransport ApS Føvling, der har hjemsted i Føvling få kilometer syd for Holsted mellem Kolding og Esbjerg, har taget en ny fire-akslet Kel-Berg/Knaben-trailer med Walking Floor i brug
![]() |
Kassens sider er udført i 3/2 mm tykke og 600 mm brede aluminiumsprofiler, der er fuldsvejst indvendig. Kassen er forsynet med en speciel overkantsprofil med løbeskinne for aluminiumsskillevæg, som har frigang over bunden på ca. 100 mm.
Bunden består af et Cargo Floor CF 500 SL-C bundsystem med 8 mm alu-bundbrædder i glat udgave med CF betjening.
Under bagdørene, der er udført i alu-profiler, er der en tre-trins sige.
I venstre side er der monteret kost- og skovlbeslag og plastværktøjskasse i venstre side foran akslerne samt en tre-meter stige og stopklodser.
Kassen er leveret med almindelig rullepresenning og 3.000 mm lange hydraulikslanger.
Traileren, der har en tilladt totalvægt på 48.000 kg, er leveret med fire ni-tons aksler med tromlebremser. Første og fjerde aksel er løftbar - fjerde aksel er også elvstyrende.
Den nye Walking Floor-trailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2019 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Mercedes-Benz tager Actros med til Danmark uden spejle
- Chaufføren får den nye af sin vognmansbror
- Iværksætter kører Fra Løvens Hule til transportmessen i Herning
- MAN er i stødet på transportmessen i Herning
- Nordjysk sælger solgte lastbil fra Grønland
- MAN i Malmö får ny mand
- Vognmand vil gerne betale lidt mere for kvalitet og sikkerhed
- Sjællandsk vognmand kan nå nye højder
- Danmarks dygtigste chauffører hædres på transportmesse
- Den nye Scania er slet ikke så ringe endda
- Transportmessens mand runder et hjørne
- MAN Nordjylland A/S får ny ledelse
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |