Dækproducent lancerer nyt brændstoføkonomisk dæk
Torsdag 18. juli 2019 kl: 23:37
Af: RedaktionenBridgestone, der er en af verdens førende dæk- og gummivirksomheder, lancerer et nyt slidstærkt dæk - Duravis R002 - specielt målrettet større flåder af lastbiler. Bridgestone fremhæver, at det nye dæk har reduceret omkostninger pr. kørt kilometer med 15 procent i forhold til forgængeren
![]() |
De nye dæk er udviklet og produceret i Europa og er en kombination af et nyt, innovativt mønsterkoncept og compound og en forbedret fremstillingsproces.
Duravis R002 dæk vil blive monteret som originaludstyr på lastbiler fra MAN, Scania, Daimler, Volvo Trucks, Renault Trucks og Iveco efter en grundig godkendt afprøvning.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - To tre-akslede gardintrailer skal trækkes med fragtmand i Vestjylland
- Fire-akslet korntip-trailer kom til Ringsted
- Varebil med bånd til lastbiler fylder 10 år
- Fire-akslet overførselsanhænger har alu-kofanger og lukkede cyklistværn
- Svensk lastbilproducent sætter et "s" på sit servicekoncept fra 2022
- Lastvognsservice i Herning bliver en del af nordjysk koncern
- Gardintrailer er fleksibel med sit hæve- og skydetag
- Tre tre-akslede tip-kærrer er sendt til Demstrup
- Flere køretøjer får solceller på taget
- Østrigsk virksomhed er begyndt at samle el-lastbiler for kinesisk selskab
- Påhængsvogn med tre-aksler er blevet overført til Snoghøj
- Lastbilproducent markere 100 år med jubilæumsmodeller
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






