Gule el-biler søger for grøn pakkelevering
Søndag 21. juli 2019 kl: 22:21
Af: Jesper Christensen
11 nye elektriske MAN eTGE-varebiler holder klar til at blive udleveret. (Foto: MAN)
MAN har fornyligt leveret 11 nye MAN eTGE el-varebiler til Swiss Post i Ostermundigen i Bern i Schweiz. De elektriske varebiler skal levere pakker tre steder på miljøvenlig vis. Swiss Post drager samtidigt fordel af MAN Transport Solutions rådgivning i forbindelse med omstillingen til elektriske varebiler
Om leveringen af de 11 MAN eTGE:
- De 11 MAN eTGE'er vil nedbringe CO2-emissionerne med omkring 40 ton om året
- MAN Transport Solutions hjælper med at oprette opladningsinfrastruktur for postdepoter
- Bilerne er leveret med et omfattende standardudstyr, der er ideelt pakkedistributionsopgaver - eksempelvis bakkamera, parkeringsassistent og sidekollisionsassistent
De 11 MAN eTGE'er, der blev overdraget til Swiss Post i slutningen af juni, vil blive brugt i Ostermundigen, Genève og St. Gallen. De kører næsten lydløst.
MAN peger på, at det på grund af de mange fordele, el-biler tilbyder, og som postvæsenet i forvejen bruger til brevleverancer, kan det betale sig at udvide med el-varebiler til pakkeleveringsvirksomheden - først i store byer, senere til mere spredte destinationer.
I 2023 agter Swiss Post at have op til 400 eldrevne varebiler, der leverer pakker.
MAN Transport Solutions supporterede Swiss Post som led i implementeringen. Energibehovet og rækkevidden for alle køretøjer på stedet blev bestemt ud fra de lokale forhold. Et passende opladnings- og infrastrukturkoncept kunne derefter konstrueres og optimeres for hvert depot. Som følge heraf fik Swiss Post et omfattende overblik over udsigterne til elektrificering på deres lokaliteter, og det var også muligt at demonstrere betydelige besparelser i deres flådes energiforbrug og CO2-udledning.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
- Maj endte 14 under sidste år
- Lastbilbestanden er oppe på sit højeste maj-niveau
- Vognmand fra Midtsjælland har fået ny fire-akslet tip-trailer med alufælge
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |