Corona-situationen påvirker salget af varebiler
Torsdag 7. maj 2020 kl: 12:35
Af: Redaktionen
Efter en marts måned, hvor varebilsalget ikke var væsentligt påvirket af corona-situationen, faldt antallet af nyregistrerede varebiler i april med 35,2 procent i forhold til april sidste år
I faktiske tal blev der nyregistreret 1.814 nye varebiler i april i år mod 2.799 i april sidste år. Faldet skyldes blandt andet mindre efterspørgsel fra nogle dele af erhvervslivet, men også, at producenterne i vid udstrækning har haft lukket ned for deres produktion.
De Danske Bilimportører peger i forbindelse med tallene over nyregistreringer på, at efterspørgsel på varebiler varierer meget.
- Mange erhverv har - og har hele tiden haft - travlt, mens andre har været ramt af Covid-19 reduktioner. Vi forudser en stigende efterspørgsel de kommende måneder. Selvom fabrikkerne nu langsomt åbner igen, er det med begrænset produktion. Det betyder, at vi vil se lave, men stigende tal i en periode frem til midten/slutningen af tredje kvartal, lyder det fra De Danske Bilimportører
Aprils fald på 35,2 procent i forhold til april sidste år betyder, at registreringerne i perioden januar-april er faldet med 14,2 procent i forhold til samme periode i 2019.
I årets fire første måneder har 9.843 varebiler fået påmonteret plader.

(Illustration og tabel: De Danske Bilimportører)
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
- Kranproducent har solgt sit hovedkvarter i Højbjerg
- Vognmand i Himmerland kan have 83 kubikmeter i ny fire-akslet tip-trailer
- Tre-akslet kærre er bygget til at køre med køreplader
- Svensk lastbilproducent viser nye drivliner og teknologier
- Bagerste kofanger var for svag
- Fire-akslet tip-trailer rummer 83 kubikmeter
- Vognmand i Himmerland hentede tre-akslet city asfalt tip-trailer I Østjylland
- Nordisk importør af varebiler får ny forhandler i Nordsjælland
- Tre-akslet kærre er bygget til maskintransport
- Vognmand hentede sin nye tre-akslede gardintrailer lige i nærheden
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





