Klik venligst



Forsiden
      

Holstebro-vognmand ruller ud med trailer - og ruller presenning over lasten

Torsdag 28. maj 2020 kl: 11:35
Af: Redaktionen

Holstebro-vognmand ruller ud med trailer - og ruller presenning over lasten

Vognmandsforretningen Ejler Chr Knudsen A/S, der har hjemsted i Holstebro, har været en tur i Hedensted for at hente en ny fire-akslet Kel-Berg tip-trailer med et rumindhold på 61,5 kubikmeter med automatisk rullepresenning hos Lastas i Hedensted

Den nye fire-akslede tip-trailer, der er leveret med fire ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser med lift på første og fjerde aksel, og hvor fjerde aksel også er selvstyrende, er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejst i boks-profil med stærke tværvanger og forstærkninger.


Kassen, der er udført i aluminium, har udvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem. Siderne er udført i 40 mm alu-profiler med 2,5 mm indvendig og 2,0 mm udvendig godstykkelse. Bunden er fremstillet af 5 mm alu-plade.


Forrest er der monteret en arbejdsplatform i galvaniseret stål med sikkerhedsgelænder. Derudover er der udvendigt i venstre side monteret en stige, mens der indvendigt i forsmækkens venstre side er tre trin.


I højre side er der et beslag til en stige med tilhørende tre meter lang stige. Derudover er der monteret kost- og skovlbeslag.


Den nye trailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.


Ejler Chr. Knudsen A/S beskæftiger i dag omkring 60 medarbejdere og råder over en bilpark på et halvt hundrede lastbiler.


Et af vognmandsvirksomhedens arbejdesområder er indsamling af organisk affald og madrester - både med og uden emballage - der sendes til bioforgasning. Ud over biogas kommer der gødning/kompost ud af det organiske affald.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst