Kran-service lægger ud med ny bloksættevogn
Mandag 15. juni 2020 kl: 13:10
Af: Redaktionen
Handelsvirksomheden Jørn Bolding A/S i Esbjerg har fornyligt leveret en ny Goldhofer-bloksættevogn af typen STZ-L 3 til Tonny Sørensens Kranservice i Esbjerg
Lastefladen har dobbelt udtræk og kan udtrækkes med 4.950 mm og 4.300 mm til en maksimal længde på 20.920 mm.
Traileren har en totalvægt på 42.000 kg. Ved blokvognskørsel kan der opnås en totalvægt på 56.000 kg.
Der er skridsikker belægning på alle trædeflader.
Akslerne er 12 ton og med luftaffjedring. Alle aksler er tvangsstyrede.
Traileren er udstyret med en Goldhofer opvarings-forsmæk, som blandt andet kan bruges til opbevaring af forbredningsplanker og løst surringsgrej. Derudover er den forsynet med to PVC-værktøjskasser - en på hver side. Der til kommer Wabco Smart Board, Beka-Max centralsmøringsanlæg, Bosch Elektrohydraulikaggregat samt EasyControl til styring af aksler via radiofjernbetjening.
Traileren er svejst i højkvalitets finkornsstål, metalliseret og lakeret i otte trin, som er kvalitetsstandard på alle Goldhofer køretøjer.
Traileren er svejst i højkvalitets finkornsstål, metalliseret og lakeret i otte trin, som er kvalitetsstandard på alle Goldhofer køretøjer.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |