Gardintrailer og laserskæring kører sammen
Fredag 19. juni 2020 kl: 12:39
Af: Redaktionen
Virksomheden L-tek A/S, der har specialiseret sig i alle typer af laserskæring og pladebearbejdning, har taget en ny gardintrailer i brug til transport af virksomhedens produkter. Den nye trailer, der i taget har en indbygget luftpude for at forhindre vand i at lægge sig i søer, er en tre-akslet Kel-Berg-trailer leveret af Lastas i Hedensted
Den nye tre-akslede og luftaffjedrede gardintrailer med skydetag med 70 procents åbning, er bygget op over et letvægts chassis med længdevanger opsvejst i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger - og med cyklistværn i begge sider. I ventre side er der monteret en Kel-Berg plastværktøjskasse og en akseltryksmåler med skala i tons.
Gardin opbygning, der som beskrevet ovenfor har skydetag, har tre tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere i hver side og samlet 24 brædder.
De to bagdøre er sandwich stålbagdøre med krydsfinér i mellem. Bunden, der er udført i 28 mm hårdttræsplanker, er TÜV-godkend til 9.000 kg.
I hver kantskinne er der monteret 13 binderinge.
Traileren er leveret med tre ni-tons aksler med skivebremser. Traileren er XL-godkendt og har en tilladt totalvægt på 42.000 kg.
Den nye gardintrailer er leveret af Jan Bertelsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt
- Vognmand har fået trækker med twinsteer
- Bornholmsk logistik-koncern har fået fire elektriske stjerne
- Februar fik 54 flere ud at køre
- Vognmandsvirksomhed i Herlev har fået fire-akslet forvogn med kran og hejs
- Sværlasttrailere med tre aksler kan trækkes ud og blive fire meter længere
- Vognmand kan løfte 175 ton med ny kranbil
- Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





