Vognmand i Bjerringbro bringer godset med gardintrailer
Mandag 27. maj 2019 kl: 09:02
Af: RedaktionenJørvi Transport A/S har fornyligt været i Hedensted for at hente firmaets nye to-akslede Kel-Berg city-gardintrailer hos Lastas. Den nye t-akslede gardintrailer skal bruges til distributionsopgaver i det meste af Danmark
![]() |
I bagenden er der monteret en Zepro-lift med en kapacitet på 2.500 kg og en 2.000 mm liftplade. Trailerbunden er udført af 28 mm hårdttræsplanker med stålplade over Tridec-drejesystemet. I hver side er der tre forskydelige sidestolper med bræddeholdere og i alt 24 brædder.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er monteret med løftefunktion, mens tvangsstyringen af bagerste aksel sker med et Tridec-tvangsstyringssystem. Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med skivebremser. Første aksel er monteret med løftefunktion, mens tvangsstyringen af bagerste aksel sker med et Tridec-tvangsstyringssystem. Traileren er XL godkendt og har en tilladt totalvægt på 35.000 kg.
Den nye city gardintrailer er leveret af Anders Larsen fra Lastas i Hedensted.
Jørvi Transport A/S blev grundlagt i 1965.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten
- Tip-trailer med fire aksler rummer 59 kubikmeter
- Fabrik i Belgien har produceret førerhuse i 60 år
- Vognmand i Herning indsætter to akslede elektriske trækkere
- Tiptrailer med fire aksler rummer 40 kubikmeter
- Transportcenter har fået en stjerne fra Stuttgart
- Vognmand på Falster kører ud med syv-akslet vogntog
- Fire-akslet maskintrailer kan blive godt seks meter længere
- Tre-akslet anhænger med ramper skal køre med maskiner
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






