Vognmand i Gilleleje har fået ny kærre at pudse
Mandag 2. december 2019 kl: 13:16
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har leveret en ny 24-tons Kel-Berg tip-kærrekærre til vognmandsfirmaet Benny Rasmussen & Søn A/S i Gilleleje
![]() |
Tipkassen har tophægte sider fremstillet i 40 mm alu-profiler. De er også forsynet med bundhængsel, så de kan klappes ned.
Bagklappen er to delt - øverste del er fremstillet i 40 mm alu-profiler, mens nederste del er fremstillet i 6 mm Hardox-stål og virker som asfaltskuffe ved åbning. Fronten er fremstillet i 3 mm stål med to rundstænger udvendigt som trin, og to U-profiler indvendigt som trin.
Bunden, der er forstærket med U-profiler på tværs, er udført i 5 mm Hardox-stål. Tip-kassen er isoleret, så den kan anvendes til asfalt-kørsel.
Kærren, der også er monteret med asfaltvinger i bagenden, er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremer, akseltrykmåler i venstre side med skala i tons, og en blå rullepresenning monteret på 70 mm aluminiumsrør.
Den nye tipkærre er leveret af Anders Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Benny Rasmussen & Søn A/S er blandt andet kendt for deres biler, der er dekoreret med mange forskellige motiver, der får dem til at skille sig ud fra mængden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Stykgodscenter i Skive har fået ny seks nye city gardintrailere
- Dansk kranproducent har lanceret ny kran til byarbejde
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)






