Klik venligst



Forsiden
      

Containerservice tager fat med to nye kroghejs

Fredag 17. januar 2020 kl: 12:04
Af: Redaktionen

Containerservice tager fat med to nye kroghejs

Sawo i Nørresundby på nordsiden af Limfjorden har fornyligt opbygget to nye Scania R 500-chassiser med kroghejs. De to nye biler er leveret til KBS Container Service A/S, der hører hjemme i Arden i Himmerland

Der er tale om to Multilift Ultima 22SL.61-kroghejs, der er monteret p hver sit Scania R 500-chaisse med triple-bogie og en akselafstand på 3.950 mm. 


De to Multilift kroghejs er udover betjeningshåndtaget, der er placeret i førerhuset, også leveret med radiostyring, så de kan fjernstyres. Derudover er de med automatisk sekvenskontrol, ilgang, hurtig tip og safe speed. 

Sawo har udstyret begge opbygninger med værktøjskasse og trekantskasser mellem akslerne samt træk i bagenden.


Den ene af de to biler er forstærket i bagenden og leveret med ophængsplader, således den kan køre med en af kundens eksisterende krankonsoller med kran. 


Opbygningerne er leveret til KBS Container Service A/S, og skal hovedsageligt bruges til transport af flis. Foruden arbejder virksomheden med håndtering af industriaffald, krankørsel og containerudlejning.




Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- God messesnak førte til god handel flere år senere
- Vognmand på Amager hentede ny to-akslet trækker på Sjælland
- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst