Vognmanden valgte en Volvo til sig selv
Tirsdag 17. november 2020 kl: 11:41
Af: Redaktionen
Emil Thøgersen fra Vognmandsfirmaet E. Thøgersen i Ry mellem Skanderborg og Silkeborg har taget en ny fire-akslet Volvo FM500 8x4 Tridemtag i brug - med ham ser bag rattet
Bilen har I-Shift automatgearkasse, motorbremse VEB+, El-hydraulisk styret løbeaksel, fuld luftaffjedring, Volvo Dynamisk Styring og Work-Remote.
Globetrotter-førerhuset er leveret med komfort førerhuspakke, to køjer med køleskab under den nederste. På sikkerhedsområdet er der ekstra siderude i højre side, bak- og cyklistkamera og dash-cam.Bilen er opbygget af HMF i Galten vest for Aarhus med frontmonteret hydraulisk aftagelig HMF 3220-kran samt tre-vejs wirehejs med to stop og hydraulisk udskydelig kofanger.
Jacob Bøje fra Volvo Truck Center Aarhus har solgt og leveret bilen.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fynsk vognmand hejser lad på ny kærre
- Redningskøretøjer kan fritages for vejafgift
- Tankvogn til gylle bygger på et nyt koncept
- Lette lastbiler er blevet mere elektriske
- Produkthandel har overført en ny anhænger til Silkeborg
- Kran- og maskintransportvirksomhed har fået en fem-akslet med kran
- Vognmand med speciale i specialtransport har fået en speciel lastbil
- Vognmand fra Vildbjerg har fået seks stjerner
- - Når det gælder sikkerhed, vil vi fortsætte med at udvikle og forbedre vores lastbiler
- Europæisk organisation give fem stjerner til to lastbilproducenter
- Lavtbygget førerhus får fem stjerner i sikkerhedsvurdering
- Maskinanhænger blev hentet hjem til hærfuglested på Sjælland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





