Entreprenør-koncern har fåret ladbil med kran
Mandag 30. november 2020 kl: 13:54
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Kolding har bygget en fire-akslet Scania P500-ladbil op med kran for NCC, der er en af Nordeuropas store virksomheder inden for byggeri og ejendomsudvikling
Der er tale om en HIAB X-HiDuo 228 E-4-kran med fire udskud med en hydraulisk rækkevidde på 12,8 meter. Kranen er er bygget til alsidige opgaver og kan klare tunge løft takket være konstruktionen i højstyrkestål. HiDuo-fjernbetjening sikrer sikker drift med ens bevægelser og intelligente funktioner, der fragter lasten stabilt og med øget kapacitet, når der er mest brug for det.
Kranen har fastmonteret støtteben, SAF (semiautomatisk parkering og udpakning) samt BDA (parkeringshjælp), så der ikke sker skader på kranen i en travl hverdag.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Juni markerede sig med en fremgang på 37 procent
- Fire-akslet tip-trailer har med åbenbar side og automatisk rullepresenning
- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |