Klik venligst



Forsiden
      

Entreprenørforretning i Vestjylland tipper med ny tre-akslet kærre

Tirsdag 19. januar 2021 kl: 12:42
Af: Redaktionen

Entreprenørforretning i Vestjylland tipper med ny tre-akslet kærre

Lastas i Hedensted leverede fornyligt en tre-akslet 24-tons Kel-Berg tip-kærre til Spjald Entreprenørforretning A/S, der har specialiseret sig i støbning, kloakering, belægning, nedbrydning og gartner-, jord- og vejarbejde

Den nye tre-akslede kærre er bygget op over et chassis med længdevanger opsvejset i I-profil med stærke tværvanger og forstærkninger. Trækket er højdejusterbart i fire trin af 50 mm.


Tipkassens er leveret med tophængte sider fremstillet i 40 mm alu-profiler med bundhængslet, så de også kan klappes ned. Bagklappen er to-delt, hvor øverste del er fremstillet i 40 mm alu-profiler, mens nederste del er fremstillet i 6 mm Hardox-stål og virker som asfaltskuffe ved åbning.


Kassens front er fremstillet i 3 mm stål med to udvendige rundstænger som trin, samt to indvendige U-profiler som trin. Bund og sider er isoleret, så kærren kan bruges til transport af varm asfalt. Kærren har øverst en blå rullepresenning monteret på 70 mm aluminiumsrør.


Kærren er leveret med tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Der er monteret lift på første og tredie aksel. 


Den nye tipkærre er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Stykgodscenter i Skive har fået ny seks nye city gardintrailere
- Dansk kranproducent har lanceret ny kran til byarbejde
- Semler Gruppens køb af MAN Truck & Bus Danmark er godkendt
- Fynsk transportvirksomhed har hentet to nye city-trailere med gardiner og skydetag
- Overførslen blev gennemført med en fire-akslet forvogn
- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Vognmand i Randers tog to af samme slags

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst