Vognmandsforretning arbejder med fire-akslet lastbil med kran
Mandag 1. marts 2021 kl: 10:20
Af: Redaktionen
Virklund Vognmandsforretning A/S, der blev stiftet 17. november sidste år, og som blandt andet har ejerne bag vognmandsforretningen Jens Konrad A/S i Silkeborg som medejere, har fået leveret en ny fire-akslet Volvo FH 540 opbygget med en frontmonteret Fassi-kran
Den nyeVolvo FH har I-Shift automatgearkasse med krybegear, VEB+ motorbremse, to 10 tons foraksler, enkeltgearet bagtøjer og VDS-Volvo Dynamisk Styring.
Lastbilens Globetrotter førerhus er indrettet med New York-førerhuspakke med de-luxe lædersæder, køleskab og forbredningskameraer bag på førerhuset.
Bilen er opbygget hos Fassi i Aarhus med frontmonteret kran, værktøjskasse og lad. Kranen er en FASSI F2150RA.2.28 med otte hydrauliske udskud og en flyjib med seks hydrauliske udskud. Kranen er derudover monteret med spil.
Kranen har en hydraulisk rækkevidde på 35,60 meter, hvor den løfter 945 kg. Men tre tilhørende manuelle forlængere kan kranen nå ud på 41 meter.
Bilen er solgt og leveret af Jacob Bøje fra Volvo Truck Center i Aarhus.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Fem tip-trailere blev sendt samme sted hen
- Færre nye lastbiler kom ud at køre
- Fire-hjulstrækker til krævende opgaver bliver opgraderet
- Vognmand i Holte havde sin nye bil på udstilling
- Britiske operatører kårer atter DAF til årets flådelastbil
- Energiselskab byder på årets el-lastbil
- Godt 1.000.000 lastbiler er forbundne til servicefunktioner
- Tre-akslet city tip-trailer skal køre med jord for Hammel-vognmand
- Landmand ved Tjæreborg har hentet ny tip-trailer til korn i Hedensted
- Vognmand fra Falster hentede ny trækker i Holbæk
- Aalborg-vognmand hentede to maskintrailere ved Silkeborg
- Bagtipkærre har både korn-top og top-pendelbagsmæk
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |