Klik venligst



Forsiden
      

Vognmand i Greve får sidste del af ordre

Tirsdag 11. maj 2021 kl: 15:16
Af: Redaktionen

Vognmand i Greve får sidste del af ordre

Volvo Truck Center i Taastrup har leveret anden halvdel af en ordre på 16 Volvo FH bogie-trækkere til vognmandsfirmaet MSG ApS der har hjemsted i Greve og ledes af Yahya Gassa

Vognmand i Greve får sidste del af ordre
Yahya Gassa, der er ejer af MSG ApS, bag rattet i en af de nye trækkere.
Sidste halvdel bestod i ni Volvo FH500 6x2 bogietrækkere, hvoraf de otte var de nyeste Volvo FH-modeller FH500 6x2T og en Classic model FH500 6x2 T. 


De nye Volvo lastbiler er alle udstyret med 500 hk turbocompound motor, informationssystem med navigation og Dynafleet. Der er desuden fjerntransport brændstofpakke med I-See og 
I-Roll som reducerer brændstofforbruget blandt andet ved hjælp af GPS-oplysninger om topografi via kort, Norges-bogie med videre. I bilernes XL Globetrotter førerhus er der lædersæder samt udvendig styling.


Alle lastbilerne er leveret med Volvo Dynafleet-flådestyringssystem og Volvo Sølv-servicekontrakt, der blandt andet indeholder forebyggende vedligeholdelse, serviceplan samt reparationer af drivline.


De ni lastbiler er den sidste del af en samlet ordre på 16 Volvo FH500 6x2 bogietrækkere, hvor de første syv blev leveret til MSG ApS 4. december sidste år.


Bilerne er leveret af Claus Hofman fra Volvo Trucks servicecenter i Taastrup.







Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
- Fire-akslet trailer har knap 15 meter gående gulv
- Transportkoncern har fået flere elektriske lastbiler
- Tre-akslet trækker er rullet til Sorø
- Ikast-vognmand har kastet sig ud i en ny tre-akslet trækker med stjerne på fronten

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst