Klik venligst



Forsiden
      

Fransk lastbilproducent tager tilpasningscenter i brug

Torsdag 17. juni 2021 kl: 11:31
Af: Redaktionen

Fransk lastbilproducent tager tilpasningscenter i brug
Tilpasningscenteret Blainville-sur-Orne arbejder med modellerne: Renault Trucks D og D Wide.

Renault Trucks' D og D Wide-lastbiler betjener en bred vifte af forskellige transportområdet - eksempelvis bydistribution og affaldsindsamling. For at imødekomme de specifikke behov skal lastbilerne ofte tilpasses i slutningen af ​​produktionslinjen. Derfor har Renault Trucks nu åbnet en specialiseret afdeling på fabrikken i Blainville-sur-Orne i Normandiet i det nordvestlige Frankrig

Det betyder, at alle tilpasnings-opgaver, som skal udføres på Renault Trucks D og D Wide mellemtunge lastbiler i slutningen af ​​produktionslinjen, vil blive udført på selve fabrikken.


De nye faciliteter dækker et areal på 2.500 kvadratmeter og giver montører, teknikere og ingeniører mulighed for at arbejde på ni arbejdsstationer på samme tid. Her kundetilpasser de lastbilerne og monterer udstyr og tilbehør, installerer sikkerheds- og chaufførkomfortløsninger eller foretager ændringer af chassisstrukturen.


- Værkstedet er en perfekt løsning for de kunder, der har specifikke krav som for eksempel indbygget lastindikator for at beregne lastbilens last i realtid eller installation af tagmonterede klimaanlæg for at forbedre chaufførens komfort, siger Maxime Vinclet, der er teknisk salgschef i Blainville-sur-Orne Adaptation Center. 


- Vi kan nu udføre alle disse opgaver inden for fabrikkens egne vægge med optimale økonomiske løsninger og leveringstider for vores kunder, siger han videre.









Klik venligst

© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst