Fredensborg-vognmand har fået tre franske siden årsskiftet
Fredag 2. juli 2021 kl: 10:42
Af: Redaktionen
I perioden januar-juli i år vil Fredensborg Vognmandsforretning ApS have fået leveret tre nye biler fra Renault Trucks. Den første - en Renault Master - blev leveret i januar. Den næste - en Renault Trucks D - kom i juni, mens den tredie - end nu en Renault Master - bliver leveret i juli
Direktør Dennis Petersen havde specielt set frem til at modtage årets anden bil - en 14 ton Renault Trucks D med en motor på 280 hk - da det er firmaets anden lastbil, som er blevet købt på grund af stor efterspørgsel på flytninger, som firmaet oplever i denne tid.
Fredensborg Vognmandsforretning ApS fik den nye 14 ton Renault Trucks D leveret 14. juni. Motoren på de 280 hk har et maksimalt drejningsmoment på 1.050 Nm. Lastbilen er opbygget med en CargoBox fra Danlad A/S med en Bär-lift bagerst. Bilen er beklædt indvendigt med filt som møbelkasse.
I januar måned fik Fredensborg Vognmandsforretning ApS leveret en Renault Master med box/lift fra Danlad A/S udstyret med Webasto køleanlæg. Den tredje bil er endnu en Renault Master kassevogn med en 150 hk motor med automatgear, som bliver leveret i starten af juli. Den er opbygget med isoleringskit i varerummet samt Konvekta køleanlæg. Bilen skal bruges til udbringning af mad til borgere i Fredensborg kommune
Dennis Petersen har tegnet Renault Start & Drive Excellence servicekontrakt på alle bilerne, hvilket inkluderer dækning af eksempelvis vinduesviskere, pæreskift, 24/7-nødservice samt dækning mod stenslag og rudeskift, hvis uheldet er ude. Alle tre biler er leaset gennem Renault Trucks Financial Service.
Christian Weber, Volvo Truck Center Hillerød har stået for salg og levering af varebiler og lastbiler.
Fredensborg Vognmandsforretning ApS blev startet i 1990 og ledes i dag af Dennis Petersen. Firmaet råder over tre varevogne i forskellige størrelser og to lastbiler - alle fra Renault Trucks.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |