Vognmand i Kronjylland trækker med tre-akslet med turbo-compound
Onsdag 17. november 2021 kl: 13:45
Af: Redaktionen
Volvo Truck Center Randers har opbygget en tre-akslet Volvo FH500 6x2-trækker til vognmand Brian Damsgaard Jensen, der har hjemsted i byen Nørbæk mellem Randers og Hobro
Vognmanden fra Nørbæk, som ligger i den del af det østjyske område, som må betegnes som Kronjylland, afslutter med den nye trækker en Volvo-pause på 20 år.
Baggrunden for at genoptage relationen til Volvo var, at Brian Damsgaard Jensen for to år siden testede en Volvo med turbo-compound motor og var så begejstret for både brændstoføkonomi og køreegenskaber, at valget faldt på den vestsvenske producent, da der skulle investeres i en ny trækker.
Den nye Volvo FH500 6x2 med turbo-compound motor er leveret med Globetrotter-førerhus, parkeringskøler, læderkabine, Volvo Dynamisk Styring og drejbar bogie.
Bilen, der er opbygget med hydraulik, alu-dørk og originale skørter, er solgt og leveret af Hans Pedersen fra Volvo Truck Center.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Tip-trailer til korn kan rumme 59 kubikmeter
- Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





