Vanvidskørsel: Ukrainsk lastbilchauffør skal i fængsel i 20 dage
Onsdag 22. december 2021 kl: 10:25
Af: RedaktionenPromillen nåede op på 2,66, da en lastbilchauffør i november kørte ind i en rundkørsel og ramte en personbil – et klart eksempel på vanvidskørsel. Nu er chaufføren idømt 20 dages ubetinget fængsel, tre års frakendelse af kørekortet og fire års indrejseforbud i Danmark. Den polske vognmand får derimod lov til at beholde sin lastbil
Da sagen tirsdag blev behandlet i Byretten i Aalborg, krævede politiets anklager bl.a.., at chaufføren blev fradømt kørekortet, udvist af Danmark og et indrejseforbud. Desuden forlangte anklageren, at lastbilen bliver konfiskeret efter reglerne om vanvidskørsel.
Den 51-årige lastbilchauffør erkendte sig skyldig. Dommen lød på 20 dages ubetinget fængsel og tre års frakendelse af kørekort. Desuden blev han udvist af Danmark og har fået fire års indrejseforbud, oplyser senioranklager Morten Sønderby, Nordjylland Politi til TV2 NORD
Den polske vognmand fik derimod lov til at beholde sin lastbil.
Morten Sønderby forklarer, at dommen har baggrund i en tidligere kendelse fra Vestre Landsret i en lignende sag. Den pågældende vognmand kunne ifølge denne dom ikke have forudset, at hans chauffør ville have brugt køretøjet til vanvidskørsel, og at en konfiskation ville have været et uforholdsmæssigt tab for vognmanden.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Transportvirksomhed i Ballerup hentede ny to-akslet kærre i Hedensted
- Fire-akslet trailer kan rumme 71 kubikmeter skrot
- Påhængsvogn med tre-aksler har bred rampe
- Sværlasttrailer får udgangspunkt i det sydvestligste Sønderjylland
- To-akslel city-trailer får base I Toftlund
- Antallet af nyregistreringer faldt med 9,3 procent
- Der er en forskel på 57 mellem nummer et og nummer to
- Fire-akslet tip-trailer har Cramaro-rullepresenning
- Trailer med gående gulv kan rumme 91 kubikmeter
- Nedbygget trailer har ekstra gardin
- Dansk kranproducent har købt samarbejdspartner i Holland og Belgien
- Redningskoncern forlænger rammeaftale med bilproducent
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





