Holstebro-vognmand valgte at få vogntog bygget op lokalt
Fredag 14. januar 2022 kl: 10:50
Af: Redaktionen
Opbyggervirksomheden Sawo's afdeling i Holstebro har leveret en komplet opbygning af en fire-akslet Scania-forvogn med tilhørende tre-akslet påhængsvogn til vognmandsvirksomheden Ejler Chr. Knudsen A/S i Holstebro
Sawo har opbygget forvognen - en fire-akslet Scania G 500 B8X4*4NB - med en Hiab X-HiPro 232 E-5 CD-kran i 23 tm klassen. Med sine fem hydrauliske udskud har den en rækkevidde på 15,1 meter.
Kranen er monteret på et Sawo 20 tm krankonsol, så den kan "hægtes" på bagenden af forvognen, når der er brug for at have en kran med på arbejde.
Foran kranen har Sawo monteret et Multilift Ultima 21S.63-kroghejs. Hejset har en tip- og optrækskapacitet på 21 ton samt Ilgang, hurtigtip og Safe Speed - egenskaber der sparer tid i en travl hverdag.
Til forvognen har Ejler Chr. Knudsen A/S fået leveret en tre-akslet Nopa-containerpåhængsvogn af typen PTC240. Påhængsvognen er beregnet til 6,5-7 meter containere. Påhængsvognen er monteret med et Groeneveld-centralsmøreanlæg af typen One Plus, der sørger for nem smøring og vedligehold.
Ejler Chr. Knudsen A/S beskæftiger sig blandt andet med transport af flis, containere, entrepenørkørsel, renovation og krankørsel.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Herfølge-vognmand har hentet to-akslet link-trailer i Hedensted
- Pickup'er er leveret med sneplov og saltspreder
- Ny slamsuger til udlejning er med fire luftaffjedrede aksler
- Motor med stop/start-funktion kan reducere brændstofforbrug og CO2-udledning under kørsel
- Lastbilforhandler ændrer sin organisation for at styrke fokus på kunderne
- Produktchef kommer fra lastvognsværksted i Odense
- Transportvirksomhed skifter til én lastbilleverandør
- Ny fire-akslet forvogn med kran og wirehejs skal køre med tre-akslet kære
- Tip-kærre til asfalt er sendt til Sydvestjylland
- Trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Vestjylland
- Vognmand ved Roskilde valgte Volvo
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til asfalttransport
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






