Lærlingen fik den nye lastbil
Mandag 25. april 2022 kl: 12:13
Af: Redaktionen
Vognmandsvirksomheden Erik Jørgensens Eftf. A/S i Nyborg fået opbygget en fire-akslet Volvo FM500 med tridem-bogi med en Hiab-kran og et Sawo-wirehejs hos Sawo i Kolding. Det er lærlingen i firmaet, der kommer til at sidde bag rattet, når bilen kører - og betjene kran og hejs, når det skal i brug
Opbygningen er solgt i samarbejde med Volvo-forhandleren Vestergaard i Odense. Kranen er en Hiab X-HiPro 302 EP-5 XSD monteret bag førerhuset. Der er faste støtteben, XS-Drive-radiostyring på kranen, der er i 30 tm-klassen. Med fem hydrauliske udskud har kranen en rækkevidde på 15,1 meter.
Sawo-wirehejset er et CLF326S-3W hejs med både bag- og sidetip. Det har en tipkapacitet på 22 ton. Opbygningen er monteret med en hydraulisk, udskydbar kofanger.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Fabrik i Normandiet har produceret lastbiler i 70 år
- Vognmand fra Vesthimmerland valgte vogn med gående gulv
- Ringsted-vognmand hentede tre-akslet kærre i Hedensted
- International distributør med speciale i ekspresforsendelser har bestilt 131 lastbiler i Holland
- Tre-akslet city jord tiptrailer er leveret med automatisk rullepresenning
- Maskintrailer med fire aksler har godt fire meter lange dobbelte ramper
- Leverandør af elektiske varebiler tager sin nye varebil med på el-bilmesse
- Vognmandsfirma i Horsens tog to med fire asker og tip med fra Hedensted
- Fire-akslet tip-trailer er leveret med automatisk rullepresenning
- To svenske lastbil-modeller får fem stjerne
- Transportvirksomhed med hovedsæde i Herning hentede to trailere med en trækker
- Elektrisk varebil kan rumme knap seks kubikmeter
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





