Hadsundvognmand hejser og løfter med ny fire-akslet fransk forvogn
Onsdag 14. september 2022 kl: 12:15
Af: Redaktionen
Glerup Container Service A/S i Hadsund har fornyligt taget en ny Renault TCK Evolution C med tridem-bogie i brug. Bilen er udstyret med en 520 hk-motor og en Night and Day Cab
![]() |
På siderne er der monteret to værktøjskasser - den ene med skuffer - og stigeholder i begge sider samt diverse arbejdslys og blitzblink.
Herudover er bilen udstyret med køleskab, stort oliefyr, Roadpad-multimediecenter og stor højtalerpakke. HMF's afdeling i Nørresundby har stået for opbygningen, mens Volvo Truck Center i Viborg har tilsluttet og klargjort bilen.
Lars Herslund fra Volvo Truck Center/Renault Trucks i Viborg har solgt og leveret den nye Renault Trucks C til Glerup Container Service A/S.
Glerup Container Service A/Sblev etableret i 2004 og har adresse i Hadsund. Virksomheden tilbyder opgaver inden for lastbilstransport, affaldshåndtering, containere, opbevaring samt kran- og grabarbejde.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistrerede varebiler er faldet
- Antallet af nyregistrerede lastbiler steg markant i juni
- Grønberg-virksomhed med fokus på træ har fået to nye fire-akslede forvogne
- Landbrugsvirksomhed kan transportere afgrøder i ny fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Dalmose tog to tre-akslede med sig hjem
- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |