Bjergningskøretøjet har 770 heste og er det nyeste i en flåde på 15
Tirsdag 1. november 2022 kl: 10:21
Af: Redaktionen
"Interesse, fascination, dygtighed og opbakning fra Scania Finans". Sådan beskriver Thomas Jørgensen med få ord, hvad der drev ham i gang med den første bil for 15 år siden - og hvordan hans virksomhed er vokset til 15 køretøjer over 15 år
Med en baggrund som lastbilchauffør og mekaniker - med mange bjærgninger bag sig - sprang Thomas Jørgensen for 15 år siden ud på den hårde asfalt som selvstændig vognmand med en fabriksny fire-akslet Scania R 620 8x4 bjergningsbil - og dermed vognmand med speciale i bjærgning af store og små havarerede køretøjer.
I dag råder han over 15 bjergnings- og redningskøretøjer af forskellige slags - seks tungbjergere, tre terrængående bjergere, tre fejeblade i forskellige størrelser, en TMA-vogn og en varevogn med traditionel tavlevogn.
Hvis det går efter planen, kan der komme en nedbygget sengetrailer til transport af havarerede busser og lastbiler på programmet, men det ligger endnu ikke helt fast.
Interesserede kan læse mere om Thomas Jørgensen og hans aktiviteter i Scania’s magasin - Road Life - klik her:
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Containertransportør har fået nyt man-skab på Sjælland
- Sønderjysk vognmand har koblet for en ny fire-akslet påhængsvogn med tip
- Vognmand fik tre klasse 3-lastbiler leveret samme dag
- Fynsk vognmand med blomsterekspertise har fået nye tip-trailere
- Norsk entreprenør har fået elektrisk lastbil med tip
- 540 heste skal trække fire-akslet anhænger
- Fælder træer og kører dem ud med ny tre-akslet forvogn med kran
- Vognmand på Nordfyn tog en overføringsanhænger med hjem
- Trækker er den tredie med løve-motor
- Vognmand i Værløse valgte påhængsvogn i Hedensted
- Slamsugerbilen har en stjerne i front
- Tiptrailer med 36 kubikmeters kasse er sendt til Sorø
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |
.gif)





