Brandvæsenet i Vejle har fået ny tre-akslet lastbil med kran
Onsdag 10. maj 2023 kl: 09:46
Af: Redaktionen
Her på transportnyhederne.dk forsøger må vi erkende, at vi ikke altid er de hurtigste. Forhåbentlig er Vejle Brandvæsen hurtigere til at rykke ud med den nye tre-akslede Scania, som Sawo har opbygget med kran og kroghejs - og som kunne ses på transportmessen i Herning for snart en måned siden
Den nye tre-akslede Scania er en P410 6x2 med et dagførerhus og 4.950 mm i akselafstand. Den er opbygget hos Sawo's afdeling i Lemvig med en Hiab-kran og et Multilift kroghejs.
Kranen er en Hiab X-HiDuo 228 E-6-kran, som med sine seks hydrauliske udskud når ud på 17,3 meter. Den er leveret med en Hiab to-tons spil med kasteblok. Derudover er den udstyret med to ekstra ventilsektioner indvendigt i kranarmen, så den kan bruge den medleverede Kinshofer KM 602U-400 liter sandgrab.
Kroghejset er et Multolift Ultima 18S.51 med tre-tommer display skærm, der er monteret i førerhuset. På displayet kan man eksempelvis se kroghejsets position, combilocks, omdrejningstal med videre.
Sawo har yderligere monteret inddækning i begge sider, og den komplette opbygning er lakeret i røde farve, der passer til Vejle Brandvæsen, hvor den skal indgå i beredskabsflåden.

Sawo har yderligere monteret inddækning i begge sider, og den komplette opbygning er lakeret i røde farve, der passer til Vejle Brandvæsen, hvor den skal indgå i beredskabsflåden.

.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Antallet af nyregistreringer steg med knap 12 procent i april
- Vognmand i Sorø hentede grustrailer i Østjylland
- Antallet af nyregistreringer faldt med 12,4 procent
- Stilladsfirma i Hillerød kører ud med to nye ladbiler
- Vognmand i Stenlille kan køre med store maskiner på ny tre-akslet trailer
- Vi har leveret transportnyheder i 25 år
- Logistikselskab i Odense tog to to-akslede med fra Hedensted
- Lastbilforhandler har fået ny mand med salgserfaring
- Mester flytter elektrisk med to Master-biler
- Kranproducent fra det sydlige Aarhus etablerer eget datterselskab i Spanien
- Let lastbil kører uden om vejafgiften med en totalvægt på 11,99 ton
- Fire-akslet trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot - og andet godt
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |