De første ud af 30 opbygninger er leveret
Torsdag 21. september 2023 kl: 15:04
Af: Redaktionen
Virksomheden Godik, der blandt andet leverer skurvogne, toiletvogne og udstyr til festivaler, har fået leveret de første af i alt 30 opbygninger fra opbyggervirksomheden Sawo
De første opbygninger er opbygget med eksempelvis Hiab-kran, knæklad, Sawo-wirehejs og Nopa-kærre. Godik ApS skal bruge de nye opbygninger til transport af eksempelvis toilet- og skurvogne, hegn og andet materiel til festivaler og lignende.
Kranen, der er monteret bag førerhuset på den ene af bilerne, er en Hiab T-CLX 038-3 PTO i 3 tm-klassen. Kranen når med tre hydrauliske udskud ud på 4,8 meter. Bag kranen har Sawo i Støvring monteret et knæklad med en indvendig ladlængde på lidt over 9 meter og uden sider. Der er integreret surringshuller til at fastgøre materiellet. Ladet knækkes bag bagerste aksel og har en 6 ton hydraulisk rampe med hydraulisk betjening.
Den anden af bilerne er bygget op med et Sawo CLF432S wirehejs med bagtip og en optrækskapacitet på 28 ton. Til forvognen har Sawo leveret en Nopa-kærre af typen KTS180. Kærren er en 18 tons maskinkærre med en udvendig længde på 7.800 mm og udtræksbar bagende.

.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Gardintrailer har fast alu-tag og lift til 2,5 ton I bagenden
- Svensk lastbilimportør viser vejen fra chassis til færdigt køretøj
- Svensk messe med fokus på lastbiler åbner i 19. august
- Fire-akslet tip-trailer er bygget til transport af jord og sand
- Færre nye lastbiler fik nummerplader på i juli
- Roskilde-firma har fået en ny tre-akslet citytrailer med tip
- Fire-akslet gardintrailer med hæve- og skydetag er nedbygget
- Esbjerg-vognmand fik 10 på en varm sommerdag
- Vognmand har trukket maskintrailer med dobbelt udtræk til Fredericia
- Asfalt-trailer har automatisk rullepresenning
- Veteranlastbilrally kører igen
- Tankvognsproducent har fået ny salgsrådgiver i Sverige, Danmark og Finland
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |





