Lastbiler fra Södertälje får smart instrumentbræt
Torsdag 27. juni 2024 kl: 11:00
Af: Redaktionen
Scania har leveret den første lastbil med det nye Smart Dash - et nyt digitalt instrumentbræt - som med et komplet nyt digitalt layout åbner for nye muligheder og overblik for chaufføren
![]() |
Smart Dash kommer med en række funktioner:
- Avanceret stemmestyring
- Scania Navigationsapp
- ADAS Support
- Premium Infotainment (radio og medieafspilning)
- Apple Car Play og Android Auto
- Forbedret understøttelse af kamerafunktioner
- Forbedrede håndfri opkald
- Fleksibel integration for opbyggere
Det digitale system i førerhuset samarbejder med My Scania og Scania's chauffør-app og giver dermed et flow af digital indsigt for alle brugere, der er opkoblet til den specifikke vognpark.
Cyber-security og stigende forventninger
Scanias seneste lastbilgeneration med det nye Smart Dash kommer med en række sikkerhedsfunktioner som standard, når de sælges på europæiske markeder. Andre funktioner er valgfrie og rækker ud over, hvad forskellige lovkrav foreskriver som minimum. Funktionerne bliver introduceret løbende, og i Q4 2024 kommer eksempelvis AEB VRU (Advanced Emergency Braking Vulnerable Road Users), som i stedet for blot at advare chaufføren om, at der for eksempel er en ubeskyttet fodgænger foran lastbilen, bremser køretøjet automatisk, hvis det er nødvendigt.
Scania kommer med det nye Smart Dash for blandt andet at sikre, at den nye lovgivning omkring cyber security opfyldes. Samtidig stiger kundernes forventninger også til det, der tilbydes i den lastbil, de vælger. Scania fremhæver, at det nye Smart Dash imødekommer kundernes forventninger med et brugervenligt, digitalt og modulært interface, hvor OTA (online opdateringer) og kommunikation via 5G er en del af køretøjet.
Alle Scania lastbiler produceret fra og med april 2024 er med det nye Smart Dash.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Syv-akslet vogntog kan både suge og blæse
- Fire-akslet trailer med gående gulv er ekstra lang
- Avanceret it-system kan beregne vejafgift for den enkelte distributionstur
- Containertransportør har fået el-bil nummer fire fra Södertälje
- Tip-kærre har huller til gafler i forenden
- De fleste lastbilimportørerne melder klar til transportmesse
- Bokstrailer kan læsses både bagfra og fra siden
- Trailer med gående gulv er ude på 15 meter
- Kartofler kører med fire-akslet tip-trailer
- Vognmand i Sevel kører ud med 520 blå løvekræfter
- Skraldebiler er blevet mere lydløse
- Langeskov-vognmand kan række langt med ny lastbil
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |