Klik venligst



Forsiden
      

Universalværksted i Holstebro er blevet center for eftermarkedsdele

Tirsdag 20. maj 2025 kl: 11:48
Af: Redaktionen

Universalværksted i Holstebro er blevet center for eftermarkedsdele

Paccar Parts har åbnet sin TRP Store nummer 150 hos universalværkstedet Thybo Biler i Holstebro. Dermed har Paccar Parts, der er den amerikanske lastbilproducents eget mærke af eftermarkedsdele til alle mærker af lastbiler, anhængere og busser, styrket sin tilstedeværelse i Europa

TRP detailnetværket, der blev lanceret i begyndelsen af 1990'erne med et beskedent udvalg af reservedele, tilbyder i dag over 80.000 universaldele i 46 lande over hele verden til alle mærker af lastbiler og påhængskøretøjer. Det betyder, at transportvirksomheder har adgang til alle nødvendige dele til deres vognpark samme sted. TRP tilbyder også vedligeholdelse og skræddersyede reparationer til køretøjer og vognparker af alle mærker . ikke blot Paccars egne mærker, der i Europa først og fremmest er DAF-lastbiler.


TRP Thybo Biler
Thybo Biler driver to uafhængige lastbilværksteder i Holstebro og Thisted i det nordvestlige Danmark.  Thybo Biler er også forhandler af køretøjer fra eksempelvis Iveco og Isuzu. Den nye TRP Store i Holstebro ligger tæt ved Rute 11, der er den nord- og sydgående hovedvej i det vestlige Jylland.


- Vi er glade for at kunne udvide vores service til vores kunder gennem samarbejdet med TRP, siger Henning Mikkelsen, der ejer Thybo Biler. 


- TRP hjælper os med at udvide vores sortiment med reservedele af høj kvalitet og enestående service, der understøtter vores ambition om at vokse yderligere, siger han videre.


Fokus på kunden
- Vi er glade for at fejre åbningen af TRP Store nummer 150 i samarbejde med Thybo Biler, siger Dick Leek, der er administrerende direktør for Paccar Parts Europe, og fortsætter:


- Denne milepæl understreger vores bestræbelser på at levere service og produkter af høj kvalitet til vores kunder via et stadigt voksende netværk af serviceorienterede TRP Stores.



Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Vognmand på Lolland har fået bådtrailer til både nye og gamle både
- Fire-akslet tip-trailer kan rumme 83 kubikmeter skrot
- Letvægtstrailer med tip kan rumme 31 kubikmeter i ladet
- Vognmand i Vendsyssel har hentet tre-akslet kærre i Sydøstjylland
- Dyrskue rummer også varebiler med mere
- Antallet af nyregistrerede kørte fra 11 til 29
- Antallet blev det samme som sidste år
- Tre trækkere fra transportvirksomhed fra Billund trak afsted med tre tre-akslede trailere
- Tre-akslet maskintrailer har dobbelt udtræk
- Fire-akslet trailer med gående gulv skal køre hos vognmand i Salling
- Kølemaskiner leverer øget brændstofeffektivitet
- Tip-kærre er bygget til at køre med asfalt til asfaltmaskiner

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst