Tip-kærre til asfalt er sendt til Sydvestjylland
Fredag 31. oktober 2025 kl: 13:00
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en ny tre-akslet Kel-Berg tip-kærre til kørsel med asfalt til Billum Vognmandsforretning ApS vest for Varde i Sydvestjylland. Kassen på den nye kærre er 100 mm højere end en tilsvarende standard-kærre
Om den nye tre-akslede Kel-Berg tip-kærre:
Chassis-opbygning:
- Længdevanger opsvejst i I-profil i højstyrkestål
- Stærke tværvanger og forstærkninger
- Lukket cyklistværn i begge sider
- Pneumatisk justerbar underkøringskofanger
- Tre ni-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser og hæve-/sænkeventil. Første aksel er med hævefunktion
Kasse-opbygning:
- Sider fremstillet i 7 mm valset special alu-plade med ekstra slidstyrke
- Indvendig, tophængt bagklap med pneumatisk åbne- og lukkesystem, hvor tophængslerne er flyttet ca. 180 mm frem for at opnå 10 procent ekstra åbning ved aflæsning
- Bagklap fremstillet af 5 mm plade med kraftige alu-kantrammer
- 80 mm isolering på svøb og front afdækket med blank rustfri plade
- Ekstra 7 mm forstærkningsplade i fuld længde i en bredde på 2.000 mm
- 4 mm Hardox bundplade monteret i fuld længde ovenpå alu-bunden
- Tip-kassen er 100 mm højre end standard og forsynet med en grøn 880g/m2 rullepresenning monteret på 70 mm alu-rør
Den nye tip-kærre, der har en tilladt totalvægt på 24.000 kg, er leveret af Anders K. Larsen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Billum Vognmandsforretning ApS blev etableret i 1948 og drives i dag af tredie generation. Virksomheden råder over forvogn/-kærre-vogntog, sættevognstog til levering af sten, sand, grus, granit og vejmaterialer fra egne grusgrave. Virksomheden tilbyder også kranarbejde med og uden grab. Derudover udlejer Billum Vognmandsforretning ApS også containere i flere størrelser og formål.
.jpg)
© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.
Print siden - Dækproducent viste forskellen på sommer og vinter
- Ubalance kan udfordre stabilitet og sikkerhed
- Tysk lastbilproducent styrker satsningen på forsvar med nyt globalt brand
- Vognmand i Brædstrup har fået ny tre-akslet kærre med hejs
- Maj kom ud med to færre nyregistreringer end sidste år
- Batteri-elektriske lastbiler over 16 tons er gået fra 60 til 152
- Fire fire-akslede tiptrailere er bygget til asfalttransport
- Ny dieselmotor øger brændstofeffektivitet med op til fire procent
- Tre-akslet kærre er leveret med bagtip
- Transportvirksomhed tog tre to-akslede trailere med gardiner
- Landtransport med fokus på vand har fået fire nye gardintrailere
- Vognmand i Nykøbing på Sjælland har 780 heste i samme vogn
Skriv din kommentar:
| Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |






