Klik venligst



Forsiden
      

Løven brølede mod vind og vejr - med et plus

Torsdag 30. juli 2020 kl: 09:10
Af: Jesper Christensen

Løven brølede mod vind og vejr - med et plus

Onsdag havde vi her på transportnyhederne.dk mulighed for at testkøre en MAN TGX 510 af seneste generation ad vores sædvanlige testrute. I denne korte artikel vil vi blot fokusere på resultatet og vende tilbage med en mere udførlig beretning, så dagligdagen har meldt sin ankomst for alvor


Testturen startede hos MAN Truck & Bus i Tilst i Aarhus’ vestlige del. Derfra rundede vi vores sædvanlige begyndelses- og måle punkt ved universitetet. Dermed blev turen omkring 10 kilometer længere - og med mere kørsel i byen.


MAN’s tyske profidriver holdt styr på målingerne, mens opgaven for manden bag rattet var at holde styr på det 40 tons tunge vogntog. Det blev til 187 kilometer i kraftig modvind skråt ind fra både højre og venstre side - og medvind på motorvejen.


Vi kørte i Efficient+ i 3 timer, 13 minutter og 31 sekunder og brugte 57,51 liter dieselolie. Det giver så en gennemsnitshastighed på 58 km/t og et brændstofforbrug på 3,26 km/liter.


Flot.


Interesserede kan se mere om brændstofforbruget i andre lastbilmærker på andre dage med andet vejr og andre konfigurationer her: 


En tre-akslet Volvo FH med 42 ton totaltvægt på den sædvanlige ti kilometer kortere rute:


Flere Scania’er med 40 ton totalvægt på den sædvanlige ti kilometer kortere rute:






Klik venligst

© Copyright 2026 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

Print siden  

- Entreprenørvognmand kører jord med mere med ny tre-akslet tip-trailer
- Fire-akslet letvægtstrailer har tip-kasse i stål
- Chauffør fortsætter i tre-akslet trækker
- Landbrugsvirksomhed har fået ny trækker til sine grisetransporter
- Autotransport er blevet elektrisk
- Tre-akslet trailer kan trækkes fem meter ud - og fem meter mere
- Vognmand i Randers tog to af samme slags
- Tip-trailer med fire-aksler har plads til 37 kubikmeter jord under automatisk rullepresenning
- Mindre elektrisk varebil har fået større batteri-kapacitet
- 15 meter lang trailer kan rumme godt 100 kubikmeter
- To trækkere er opbygget til forskellige opgaver - og leveret til den samme
- Vognmandens datter fik sit ønske opfyldt

Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes!

Titel:
 
Kommentar:
 
Navn:
 
Email:

Adresse:

By:

Indtast bogstaverne: ÆØÅ
- så hjælper du os med at undgå spam.

Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget!
Klik venligst