Løven brølede mod vind og vejr - med et plus
Torsdag 30. juli 2020 kl: 09:10
Af: Jesper Christensen
Onsdag havde vi her på transportnyhederne.dk mulighed for at testkøre en MAN TGX 510 af seneste generation ad vores sædvanlige testrute. I denne korte artikel vil vi blot fokusere på resultatet og vende tilbage med en mere udførlig beretning, så dagligdagen har meldt sin ankomst for alvor
Testturen startede hos MAN Truck & Bus i Tilst i Aarhus’ vestlige del. Derfra rundede vi vores sædvanlige begyndelses- og måle punkt ved universitetet. Dermed blev turen omkring 10 kilometer længere - og med mere kørsel i byen.
MAN’s tyske profidriver holdt styr på målingerne, mens opgaven for manden bag rattet var at holde styr på det 40 tons tunge vogntog. Det blev til 187 kilometer i kraftig modvind skråt ind fra både højre og venstre side - og medvind på motorvejen.
Vi kørte i Efficient+ i 3 timer, 13 minutter og 31 sekunder og brugte 57,51 liter dieselolie. Det giver så en gennemsnitshastighed på 58 km/t og et brændstofforbrug på 3,26 km/liter.
Flot.
Interesserede kan se mere om brændstofforbruget i andre lastbilmærker på andre dage med andet vejr og andre konfigurationer her:
En tre-akslet Volvo FH med 42 ton totaltvægt på den sædvanlige ti kilometer kortere rute:
Flere Scania’er med 40 ton totalvægt på den sædvanlige ti kilometer kortere rute:
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |