Den toakslede kan blive 4,5 meter længere
Mandag 7. september 2020 kl: 13:58
Af: Redaktionen
Lastas i Hedensted har fornyligt leveret en to-akslet og nedbygget Kel-Ber-trailer med udtræk til Vognmand Mogens Kristensen ApS
Den nye trailer, der kan trækkes ud, så den kan blive 4,5 meter længere, er bygget op over et chassis med en centralvange i opsvejst højstyrkestål.
På det kraftige chassis, der er konstrueret til tung belastning, er der monteret 16 mm rundjern under kantrammerne samt to gange otte 8 surringsringe i selve kantrammerne.
Dertil kommer to gange fire kæpstokkehuller i kantrammen på den nedbyggede del og to gange fire kæpstokkehuller i kantrammen på repos’et.
Repos’et bund er udført i 28 mm træplanker med ståldørk over kongetappen.
Til trailerne hører også fire forbredningsskilte og en rustfri værktøjskasse i venstre side.
Traileren er leveret med to ti-tons luftaffjedrede aksler med tromlebremser. Anden aksel har lift-fukntion og er medstyrende.
Den nye udtrækstrailer er leveret af Ivan Kristensen fra Lastas Trucks Danmark A/S.
Vognmand Mogens Kristensen ApS blev etableret i 1970 med transport af tømmer som hovedopgave og har løbende udvidet forretningen med transport af eksempelvis glas, kedler, både, og huse.
Vognmandsvirksomheden råder over 100 forskellige sættevogne, hvoraf den længste er på 34 meter, samt 22 kranbiler og 3 trækkere.
.jpg)
© Copyright 2025 transportnyhederne.dk. Denne artikel er beskyttet af lov om ophavsret og må ikke kopieres eller på anden måde videreudnyttes uden særlig aftale.

- Vognmand i Odense har trukket en udtrækstrailer til Odense
- Vognmand på Amager trækker læsset med en tre-akslet pusher-trækker
- Vognmand i Roskilde tog fem af samme slags
- Vognmand fra Tørring tog tre trailere med en enkelt trækker
- Tre-akslet tiptrailer kan rumme 34 kubikmeter i kassen
- Vognmand i Karlslunde trak afsted med tre nye trækkere
- Mølle har fået ny fire-akslet tip-trailer til korn og foderstoffer
- Nye elektriske og lette varebiler er udviklet til alle typer bytrafik
- Dynamisk styring på lastbiler bliver opgraderet til gavn for trafiksikkerheden
- Lastbilcenter skifter ejer
- Transportfirma i Greve tog to gange tre vekselladskærre med hjem
- Sværlasttrailer kan blive fem meter længere
Skriv din kommentar:
Alle felter skal udfyldes! |
||
Bemærk: For at undgå misbrug bliver din IP adresse logget! |